Web Crawling Mimarisi

Web Crawling Nedir?

Crawling (Kazıma), web uygulamalarını otomatik olarak keşfetme sürecidir. Web Crawling (Web Kazıma), uygulamada gezinerek bir web uygulamasının web sayfalarını keşfetmeyi amaçlar. Bu genellikle, uygulamanın yalnızca istemci tarafını dikkate alarak olası kullanıcı etkileşimlerini simüle ederek yapılır. Web’de içerik aranır ve ardından sonuçları çeşitli amaçlar için derlenip sunulur.

Web Crawdings başka amaçlar için de kullanılır, bunlar:

  • Fiyat karşılaştırma portalları, fiyatların veya verilerin doğru bir şekilde karşılaştırılabilmesi için Web’de belirli ürünler hakkında bilgi ararlar.
  • Veri madenciliği alanında, bir tarayıcı, şirketlerin herkese açık e-posta veya posta adreslerini toplayabilirler.
  • Web analizi araçları, sayfa görüntülemeleri, gelen, giden bağlantılara veri toplamak için Crawdings veya Crawlers (Arama Motoru Örümcekleri) kullanırlar.
  • Tarayıcılar, örneğin haber siteleri gibi bilgi merkezlerine veri sağlamaya hizmet ederler


Ve başka bir sürü yararlı verileri zorluk çekmeden Web’den almanızı sağlar.

Web Crawling nasıl çalışır?

Web Crawling temel olarak bir dizi root (kök) URL’den başlayan ve bu URL’lerle ilişkili tüm web sayfalarını indiren bir yazılımdır. Bir URL ile ilişkili bir web sayfasını getirdikten sonra, URL çalışma kuyruğundan kaldırılır. Web Crawling daha sonra indirilen sayfayı ayrıştırır, sayfadan bağlantılı URL’leri çıkarır ve kök URL’ler listesine yeni URL’ler ekler. Bu süreç, kök URL’lerden erişilebilen tüm içeriğe ulaşılana kadar yinelemeli olarak devam eder. Bir Web Crawling geleneksel tanımı, bir web uygulamasının tüm içeriğine URL’ler aracılığıyla erişilebildiğini varsayar. Web tarama tarihinde bu tür Web Crawding’lerin, web sayfaları oluşturmak için kullanıcı girdisine dayanan etkileşimli web uygulamalarının eklediği karmaşıklıklarla baş edemeyecekleri açıktır. Bu senaryo genellikle web uygulaması veritabanı için bir arayüz olduğunda ve veritabanından içerik almak için kullanıcı girdisine dayandığında ortaya çıkmaktadır.

Güçlü istemci-tarafı Web Crawling’lerin mevcudiyeti ve HTML5 ve AJAX gibi teknolojilere geniş adaptasyon, web uygulamaları tasarımında Zengin İnternet Uygulaması (Rich Web Application- RIA) adı verilen yeni bir modeli ortaya çıkartmıştır. RIA’lar, hesaplamanın bir kısmını sunucudan istemciye taşır. Web uygulamaları tasarlamanın bu yeni modeli, web uygulamasının hızını ve etkileşimini artırırken ağ trafiği isteğini azaltan karmaşık istemci taraflı uygulamalara yol açmaktadır. Yeni Deep Web-Crawling alanı bu sorunu çözmek için doğdu.

Web Crawling nerelerde kullanılır?

Bu başlığı üç örnekle anlatabiliriz, bunlar:

  • Arama motorları için içerik indeksleme: Her arama motoru, verileri web’den almak için bir Web Crawling’e ihtiyaç duyar.
  • Web uygulamasının otomatik test edilmesi ve model kontrolü.
  • Otomatik güvenlik testi ve güvenlik açığı değerlendirmesi.

Birçok web uygulaması hassas verileri kullanır ve kritik hizmetler sağlar. Web uygulamaları için güvenlik endişelerini gidermek için birçok ticari ve açık kaynaklı otomatik web uygulaması güvenlik kazıyıcısı geliştirilmiştir. Bu araçlar, güvenlik açıkları ve kullanılabilirlik sorunları gibi olası sorunları otomatik ve verimli bir şekilde tespit etmeyi amaçlar. Taranan uygulamaların durumlarını keşfetmek için bir Web Crawling’e ihtiyaç duymaktadırlar.

Çevrimiçi işinizi geliştirmek amacıyla Web Crawling’in gücünden yararlanmak için birçok neden bulunur. Örnek:

Fiyatlandırma Stratejisi Optimizasyonu

Tüm rakiplerinizin fiyatlarını izleyerek mevcut fiyatlarınızı ve tekliflerinizi mevcut tekliflerini geride bırakacak şekilde optimize edebilirsiniz. Rekabetçi bir fiyatlandırma planı oluşturmak için, milyonlarca ürün için fiyatlandırma verilerinin Web Crawling yoluyla toplanması gerekecek ve ürün fiyatlarının dalgalanan piyasa talebini karşılamak için dinamik olarak değişmesi gerekecektir.

Marka İzleme

Her marka, müşterilerin rakipleri yerine kendi çözümlerini satın alma şansını artırmak için temiz ve olumlu bir çevrimiçi duyarlılığa sahip olmak ister.

Müşterinizin mevcut sesini daha iyi anlamak için forumları, e-ticaret web sitelerindeki incelemeleri ve marka adınızdan bahseden sosyal medya kanallarını izlemek için Web Crawling’i kullanabilirsiniz.
Bu size, marka bilinirliği veya yakınlığına yönelik herhangi bir zararı azaltmak için olumsuz yorumları hızlı bir şekilde belirleme ve önceliklendirme fırsatı sunar.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Faaliyetlerinizi Ölçmek İçin

Önemli anahtar kelimeleri izlemek için Google arama motoru sonuç sayfalarını web’den kazıyarak SEO çalışmalarınızı kolayca izleyebilirsiniz.

Ek olarak, bir dizi anahtar kelime için hangi rakiplerin sıralandığını izleyebilir, Web’de en iyi 10 sonucuyu sıyırarak, içeriğinizin Google’ın ilk sayfasında görünmesini (kelime uzunluğu, başlık sayısı vb.) optimize etmek, ana itici faktörlerin neler olduğunu anlamak için HTML sayfalarını analiz edebilirsiniz.

Web Crawling Ürünleri ve Karşılaştırma Web Siteleri için Fiyat

Web’de birden fazla web sitesini kazıyarak, çok sayıda web sitesinden ürün fiyatlarını kolayca toplayabilirsiniz ve bunlar daha sonra bir fiyat karşılaştırma hizmetine paketlenebilir.

Çeşitli kaynaklardan gelen ürün verilerini birleştirerek, müşterilerin ürünleri için en ucuz yeri bulmalarına ve bağlı kuruluş pazarlamasıyla bu tür hizmetlerden para kazanmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Kamuoyu Toplama ve Analiz Etme

Popüler blogların web sitelerinden çok miktarda yorum indirmek, popüler görüşleri büyük ölçekte ve derinlemesine anlamanıza yardımcı olabilir. Doğal dil işleme araçlarının yardımıyla, konularda kolayca duygu analizi yapabilir veya en sık kullanılan kelimeleri çıkarabilirsiniz.

Rakip Araştırması

Web Crawling, rakip araştırması yapmak için harika bir araçtır, rakip bir web sitesinin her ürününden gelen incelemeleri kazımayı ve ardından her ürünün duyarlılığını analiz etmeyi içerir. Bu, şirketinizin, müşterilerin ürün için olumlu bir duygu ifade ettiği ürünleri bulmasına yardımcı olabilir (iyi bir inceleme/derecelendirme puanı, olumlu metin).

Ayrıca, bir rakip kendi web sitesine yeni içerik yüklediğinde uyarı almanız için özel RSS beslemesi Web Crawling’leri ayarlayarak içerik araştırma çabalarınızı iyileştirebilirsiniz.

Müşteri Adayı Oluşturma

Potansiyel müşteri yaratma şirketleri, daha sonra doğrulanan ve pazarlama ajansları veya pazarlama danışmanları gibi diğer şirketlere satılan e-posta adreslerini toplamak için Web Crawling kullanır.

Otomatik İçerik Düzenleme

Hedef kitleniz için daha iyi hedeflenmiş haberler veya içerik sağlamak amacıyla haber web sitelerini kazıyabilir ve bir müşteri analizi veya kürasyon tekniği uygulayabilirsiniz.

İşe Alım

Web verisi çıkarma, iş ve maaş piyasaları hakkında size zengin öngörüler sunarak, rakiplerinize kıyasla işiniz için en yetenekli adayları daha iyi işe almanıza olanak tanır. Ayrıca Web Crawling, mevcut beceri pazarını anlamanıza olanak tanır ve bu nedenle aktif olarak geleceğe dayanıklı beceriler kazanan pazarlamacıları ve geliştiricileri işe alabilirsiniz.

Pazar Talebini Kolayca Belirleyin – Talep Analizi

Pazarınızın mevcut ve gelecekteki talebini algılamak, başarılı bir ürün yaratmak için hayati bir bileşendir. Büyük miktarda veri ayıklayarak tüketici eğilimlerini, ihtiyaçlarını ve pazar eğilimlerini hızla belirleyebilirsiniz. Bu kullanım durumunda, Web Crawling herhangi bir ürünü son tüketicinizin devam eden ihtiyaçlarına göre döndürmenize olanak tanır.

Bir Web Crawling’in Sağlaması Gereken Özellikler

Dağıtılmış: Kazıyıcı, birden çok makinede dağıtılmış bir şekilde yürütme yeteneğine sahip olmalıdır.

Ölçeklenebilir: Kazıyıcı mimarisi, ekstra makineler ve bant genişliği ekleyerek tarama hızının artırılmasına izin vermelidir.

Performans ve verimlilik: Kazıma sistemi, işlemci, depolama ve ağ bant genişliği dahil olmak üzere çeşitli sistem kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmalıdır.

Kalite: Tüm web sayfalarının önemli bir bölümünün kullanıcı sorgu ihtiyaçlarını karşılamak için yetersiz fayda sağladığı göz önüne alındığında, kazıyıcı önce “yararlı” sayfaları getirmeye eğilimli olmalıdır.

Tazelik: Birçok uygulamada, kazıyıcı sürekli modda çalışmalıdır: önceden getirilen sayfaların yeni kopyalarını almalıdır. Örneğin bir arama motoru kazıyıcısı, arama motorunun dizininin, dizine eklenen her web sayfasının oldukça güncel bir temsilini içermesini sağlayabilir. Bu tür sürekli tarama için, bir kazıyıcı, bir sayfayı, o sayfanın değişim hızına yakın bir sıklıkta kazıyabilmelidir.

Genişletilebilir: kazıyıcılar, yeni veri biçimleri, yeni getirme protokolleri vb. ile başa çıkmak için birçok yönden genişletilebilir olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu, kazıyıcı mimarisinin modüler olmasını gerektirir.

Web Crawling avantajları nelerdir?

Web Crawling, kullananlar için birçok olumlu ve faydalı yönü bulunan bir tekniktir. Bu nedenle, bu yöntemi çeşitli bireyler ve endüstriler arasında bu kadar popüler yapan başlıca ve önemli avantajlardan bazıları şunlardır:

Otomasyon

Web Crawling’in ilk ve en önemli yararı, farklı web sitelerinden veri alımını yalnızca birkaç tıklamayla basitleştiren araçlar geliştirir.

Web Crawling metin, resim veya diğer verileri kopyalayıp yapıştırması gerektiren araçları, büyük hacimli verilerin çıkarılmasını hem basit hem de hızlı hale getirmektedir.

Uygun Maliyet

Elle veri çıkarma, büyük bir işgücü ve büyük bütçeler gerektiren pahalı bir iştir. Bununla birlikte, Web Crawling, diğer birçok dijital teknik gibi bu sorunu çözmüştür.

Kolay Uygulama

Bir Web Crawling hizmeti veri toplamaya başladığında, yalnızca tek bir sayfadan değil, çeşitli web sitelerinden veri aldığınızdan emin olmalısınız. Bu verilerden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için küçük bir yatırımla büyük miktarda veriye sahip olmak mümkündür.

Düşük Bakım

Bakım söz konusu olduğunda, maliyet, yeni hizmetler kurulurken genellikle göz ardı edilen bir şeydir. Neyse ki, Web Crawling teknolojileri zaman içinde çok az bakım gerektirir veya hiç bakım gerektirmez. Bu nedenle, uzun vadede, hizmetler ve bütçeler bakım açısından ciddi değişikliklere uğramaz.

Hız

Bahsetmeye değer bir diğer özellik, Web Crawling hizmetlerinin eylemleri tamamlama hızıdır. Tipik olarak haftalar sürecek bir Tasarım projesinin birkaç saat içinde tamamlandığını hayal edin. Ancak elbette bu, kullanılan projelerin, kaynakların ve araçların karmaşıklığına bağlıdır.

Veri Doğruluğu

Web Crawling hizmetleri yalnızca hız takıntılı değil, aynı zamanda doğrudur. Bir görevi manuel olarak gerçekleştirirken insan hatasının genellikle bir faktör olduğu ve bunun daha sonra daha ciddi sorunlara yol açabileceği bir gerçektir. Sonuç olarak, her tür bilgi için doğru veri çıkarma kritik öneme sahiptir.

Hepimizin bildiği gibi, bir görevi manuel olarak gerçekleştirirken insan hatası genellikle bir faktördür ve bu daha sonra daha ciddi sorunlara yol açabilir. Ancak Web Crawling söz konusu olduğunda, bu olamaz. Ya da en azından çok küçük oranlarda olur ve kolayca düzeltilebilir.

Etkin Veri Yönetimi

Otomatik yazılım ve programlarla verileri depolayarak, şirketiniz veya çalışanlarınız verileri kopyalamak ve yapıştırmak için zaman harcamayacaktır. Böylece, yaratıcı çalışmalara daha fazla zaman ayırabilirler.

Bu iş yerine, Web Crawling, çeşitli web sitelerinden hangi verileri toplamak istediğinizi seçip seçmenize ve ardından bunları doğru şekilde toplamak için doğru araçları kullanmanıza olanak tanır. Ayrıca, verileri depolamak için otomatik yazılım ve programlar kullanmak, bilgilerinizin güvende olmasını sağlamaktadır.

Neden Web Crawling yapmalıyım?

Web Crawling, araştırma, müşteriler hakkında daha iyi bilgi sahibi olma, bilgi izleme, pazar bilgisi vb. gibi birçok nedenden dolayı kullanılabilir.

Sitenin boyutuna bağlı olarak az ya da çok karmaşık olan bu analiz, katma değeri yüksek optimizasyon alanlarını belirlemenize olanak tanır. Kazıyıcınız tarafından sağlanan verilerin zaman içinde saklanması, izlenmesi ve analiz edilmesi gerektiğini unutmayın, bu, eğilimleri belirlemek ve varlığı boyunca sağlığını bilmek için sitenize düzenli olarak crawling yapmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunu bırak!
Lütfen adını buraya gir