Telekomunikasyon Servis sağlayıcıları 2019’da ellerini yükseltmek zorunda kalacak çünkü sundukları ana hizmet olan ‘managed connectivity’ giderek bir farklılaştırıcı unsur olmaktan çok bir emtia haline geliyor.

Aynı trend network kalitesi ve kapsama alani için de geçerli. Bu yüzden Telekom Servis Sağlayıcıları bir değişimin peşinde. Değerler zinciri içerisinde kademe yükselterek müşterilerinin kendi içeriklerini depolamasını ve yönetmesini sağlayarak bu içeriklerle anlamlı bir şeyler sunmaya çalışacaklar. Bu da, yeni iletişim ağları ve partner kanallarının da yardımıyla, yeni iş modelleri doğurarak yeni servis gelirleri elde etmelerini ve piyasadaki diğer büyük oyuncular ile rekabet etmelerini sağlayacak.

Endüstrinin, 2019’da hızla adapte edeceğini düşündüğüm tahminlerim şu şekilde :

1.    IoTaaS

Hizmet sağlayıcıları, yakın zamanda müşterilerinin ve endüstrinin spesifik ihtiyaçlarını karşılayabilecek IoT servis platformları sağlamaya başlayacak.

Örneğin:

  • Taşımacılıkta varlık takibi
  • İmalatta endüstriyel makine takibi
  • Akıllı şehirlerin bir parçası olan yeni kamu hizmetleri.

Böyle bir platform, günler içerisinde herhangi bir kurulum zorluğu olmadan binlerce cihazın uzaktan kontrol edilmesi ve izlenmesini mümkün kılacaktır.

2.     Açık Platformlar

CSP’ler, kendi hizmetlerini yalnızca kendi ağları üzerinden kendi müşterilerine sundukları kapalı bir BT mimarisinden, API’ler aracılığıyla erişilen daha geniş bir ekosistemdeki açık platform mimarisine doğru gelişecekler.

Bu açık platform iş mimarisi ile Servis Sağlayıcıları yeni iş ortakları kazanıp ve kendi gelirlerini artıracak şekilde sundukları hizmetleri bir araya getirip ticarileştirebilecekler.

3.     CX Savaşı

Yukarıda bahsettiğim dijital dönüşüme odaklanırken, müşteri deneyimi etrafındaki savaş iyice kızışacak. Dijital müşteri deneyimini geliştirmek, müşteri memnuniyeti ve azalan müşteri sayısı açısından oldukça önemlidir. Müşteri yolculuğu analitiği, M2M ve AI gibi, özellikle hepsi açısından zengin ama sıkı bir şekilde entegre edilmiş bir platformda, daha fazla yetenek ihtiyacı olacağını tahmin ediyorum.

2019 tahminlerim hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki videomu izleyebilirsiniz. Ayrıca, telco endüstrisi için “iyi olma” nın gerçekten ne anlama geldiğine ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.


Sven Roeleven
VP Global Industry Solutions & Global Sales Enablement

YORUM YAP

Lütfen yorumunu bırak!
Lütfen adını buraya gir