• Genel Veri Koruma Yönetmeliği için son başvuru tarihi yaklaşıyor; Software AG Altyapısı şirketleri koruyabilir
  • Genel Veri Koruma Yönetmeliği uyumluluğu açısından kritik imkânlar ve sağlam bir zemin sağlar
  • Veri kategorizasyonu için iş akışları ve anketler, uygulama puanlaması ve uyumluluk gelişiminin değerlendirmesi ve sıra dışı raporlar sunar

30 Mayıs 2017 – Software AG (Frankfurt TecDAX: SOW) , şirketlerin karşı karşıya olduğu ve yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Yönetmeliğine uygunluğa ilişkin yeni altyapı sistemini duyurdu. Bir yıl içinde, 25 Mayıs 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bu Avrupa Birliği (AB) Genel Veri Koruma Yönetmeliği; tüm şirket ve kuruluşların, AB’de ikamet eden bireylerin kişisel verilerini korumaya ve veri gizliliği haklarını muhafaza etmeye yönelik esaslara yasal olarak uymasını zorunlu kılıyor.
Şirketler, Software AG’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği altyapısından yararlanarak kişisel verileri işlerken kendilerine dayatılan yükümlülükleri yerine getirmek için ihtiyaç duydukları imkanlara da sahip olabiliyor. Bu imkânlar arasında veri işleme faaliyetlerinin detaylı biçimde kaydını oluşturma yolları, veriler için şeffaflık sağlama, Genel Veri Koruma Yönetmeliği çerçevesindeki işlemler ve uygulamalar bulunuyor.
Software AG’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği altyapısı firmaların Genel Veri Koruma Yönetmeliği uyumluluğuna dair ilke ve prosedürlerin şirket içindeki irtibatını sağlamak ve bu ilke ve prosedürlere uyumu denetlemek için, ve dijital işletme ile bilişim teknolojileri dönüşümünden oluşan programa Genel Veri Koruma Yönetmeliği yasalarına uyum içerisinde devam edebilmek için yönetim, risk ve uyum (GRC) altyapısı oluşturabilmelerini sağlıyor.
AB’de ikamet eden kişilerin verilerini işleyen tüm kuruluşları etkileyecek olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği, veri sahiplerine daha sağlam haklar verilmesini, veriyi işleyen işletmeler için daha sıkı yükümlülükler oluşturulmasını, ihlal hallerinde önemli ölçüde daha yüksek cezalar verilmesini ve uyumluluğu kanıtlar nitelikte belgelerin mevcudiyetini zorunlu kılıyor. Bu yönetmelik AB üyesi ülkelerde daha önceden geçerli olan kişisel verileri koruma kanunlarının yerini alarak ve onları bütünleştirerek, uluslararası şirketler için daha cazip olan standart bir düzenleyici ortam oluşmasını sağlıyor.
Herhangi bir sektörde faaliyet gösteren büyük, AB merkezli ve çok uluslu ticari kurumlar için Genel Veri Koruma Yönetmeliği oldukça büyük sonuçlar doğuruyor. Ancak Gartner’a* göre: “2018 yılının sonuna kadar, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’den etkilenen şirketlerin %50’sinden fazlası Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin gerekliliklerine tam anlamıyla uyum sağlamıyor olacak.”
Şirketlerin yer aldıkları pazara ve kendi müşterilerine hizmet verebilmelerini sağlayan geniş veri depoları, ağ tabanlı sistemler, işletme ekosistem ve teknolojileri, içlerinde idare edilmesi gereken büyük miktarda bilgiyi barındırıyor. Şu anda şirketlerden yalnızca birkaçı, Genel Veri Koruma Yönetmeliği yasalarına uyabilmek için gerekli olan dağıtılmış veriler ve işleme faaliyetleri üzerinde denetime ve tam olarak hangi tür verileri bulunduracaklarına dair iç görüye sahip.
Software AG’nin Dijital Risk global bölüm direktörü Michiel Jorna şöyle diyor: “Genel Veri Koruma Yönetmeliği, AB pazarında faal olan dünya genelindeki tüm şirketleri etkiliyor. Dijital iş dönüşüm için sunulan ürün ve hizmetlerin global bir sağlayıcısı olarak–ki Genel Veri Koruma Yönetmeliği kesinlikle artmakta olan dijitalleşmeye gelen bir tepkidir–Software AG, tüm coğrafi konumlardaki şirketlerin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ye etkili ve verimli bir biçimde uyum sağlamasına yardımcı olabilir. İş süreci analizi, kurumsal bilişim mimarisi yönetimi, BT planlaması ve GRC (yönetişim, risk yönetimi ve uyumluluk) alanlarındaki ürün portfolyomuzla, şirketlerin bir yandan dijital iş girişimlerine devam ederken Genel Veri Koruma Yönetmeliği çalışmalarını da etkili ve sürdürülebilir biçimde yürütmelerine destek olabilecek konumdayız.”

YORUM YAP

Lütfen yorumunu bırak!
Lütfen adını buraya gir