Bir dönem nerdeyse her etkinlikte, sunumlardan birinde denk geldiğimiz yukarıdaki görselleri hatırlıyor musunuz? Sosyal medya ve mobil uygulamaların durdurulamayan yükselişinden ilham alıp gerçekçi olmayan vizyonlarla yol haritası çizmeye çalışan kurumlarda bugün sıklıkla konuşulan şey Uber’ın Londra’da, AirBnb’nin Berlin’de, Booking’in Türkiye’de yarım saatte alınan kararlar ile operasyonlarının durdurulması olabilir.
Yine Türkiye’nin son dönem yükselen yıldızlarından Prof. Dr. Özgür Demirtaş, doğru yatırım için o meşhur görseldeki örnekten yola çıkarak Türk Hava Yolları ve Whatsapp karşılaştırması yapmış, video kısa zamanda viral haline gelmişti.

Yukarıda paylaşılan örneklerin tabi ki hepsi doğru ama gözden kaçan bariz bir nokta var. Örneklere konu olan kurumların hiçbiri ‘kurumsal’ dediğimiz sınıfa girmiyor. Uçakları olan dünyanın en büyük havacılık firmalarından birini bir mesajlaşma uygulaması ile karşılaştırmak; operasyon,saha, tedarik, üretim gibi devasa kavramlarlar üzerine kurulu, bazıları asırlık kurumları, 5 sene once hayatımızda olmayan ama bugün çok daha büyük bir alan kaplayan uygulama ve yapılarla karşılaştırmak doğru değil. Ayrıca o mesajlaşma uygulamasının çıktığı ülkenin dünyanın en büyük beş havacılık firmasından dördüne ev sahipligi yaptığını da belirtmek gerek. ( http://brandirectory.com/league_tables/table/airlines-50-2017)
Bu şekilde özetleyince tablo karanlık gibi görünebilir ama aslında gelecek çok daha aydınlık. Yeni iş fikirleri açısından bir çok ışık barındıran bu örneklerden, mevcut kurumsal yapıların da çıkarması gereken çok önemli bir ders var: Dijital Dönüşüm.
Dijital dönüşüm, hızlı büyüme ve yeni iş kanalları açmak için altın anahtar. Bugün dijital ve fiziksel dünyanın birleştiği yeni bir dijital dünya yaratılıyor ve bu dijital dünya insanlar, iş ve ‘şeyler’i birbirine bağlıyor. Bu bağlantıyı gerçekleştirebilecek en önemli varlık ise API’lar.

API, işiniz için neden önemli?

Bugün bir kurum olarak müşterilerinize sunduğunuz ürünlerin arka planında binlerce çalışanın alın teri, yılların birikimiyle gelen tecrübe, üzerinde saatlerce çalışılmış planlamalar, doğru stratejiyi yakalamak için harcanmış büyük çaba var. Ama en nihayetinde kurum olarak sunduğunuz şey hizmet, yani servisleriniz.
Dijtal çağda bu servislerin kalitesi, erişilebilirliği, sunduğu yenilikler kurum olarak sizin de kalitenizi belirliyor. Çok iyi planlamış bir iş fikrini ya da hizmeti, kötü hazırlanmış bir mobil uygulama ile başarısızlığa mahkum etmek, servisinizin kalitesinin sonucu değil dışarı yansıttığınız yüzünüzün sonucudur. İyi kurgulanmış bir API altyapısı ile ürününüze gerçek değerine ulaşmasını sağlayacak farklı fırsatlar sunabilirsiniz.
En ucuz uçak biletini bulmak, en uygun krediyi aramak, bir hizmete sosyal medyadan erişmek, doğru otel odasını bulmak için tek tek firma uygulama ya da web sayfalarını dolaşmak yerine gerçek servis sağlayıcılarını, yani asıl katma değeri yaratan kurumları bir araya getiren uygulamaları ya da platformları tercih etmek dijital çağın son kullanıcı için olmazsa olmazı.
Kurum olarak bu ortak platformlarda (ve bu ortak platformlardan da) bir adım önde adım olmanın anahtarı yine API yönetimi yatırımının tamamlanmış olmasıdır. Dijital dönüşüm, yanlış yapmamanın değil geç kalmanın bile cezalandırılmış olduğu bir çağ. Bu dönüşümü gerçekleştirememiş ve çağı yakalayamamış devasa kurumların yeni oluşumlara nasıl boyun eğmek zorunda kaldığını izlediğimiz zamanları yaşıyoruz. Nokia CEO’sunun gözyaşları ile tamamladığı “Hiçbirşeyi yanlış yapmadık ama bir şekilde kaybettik” diye tamamladığı konuşmasını* ve Finlandiya Başbakanı’nın Apple’ı ülke ekonomisini çökertmekle suçladığı açıklamaları hatırlıyorsunuzdur.**

API’lar ile dünya daha erişilebilir

Whatsapp çok parlak bir fikri ve bir bilgisayarı olan bir uygulama geliştiricisinin ellerinden dünyaya açılan milyar dolarlık bir ürün haline geldi. Aynı ihtiyacı karşılayan binlerce uygulama olmasına rağmen, bu uygulamalar arasından sıyrılmayı parlak bir fikir ve doğru uygulama ile başardı.
Dışarda sizin iyi eğitimli, işinizin kapsamını ve sınırlarını çok iyi bilen ama bunların dışına çıkmakta doğal sınırlarına ulaşmış ekibinizin dışında kalan parlak fikirleri olan yetenekler olabilir. Kurum olarak katma değeriniz geliştirdiğiniz dijital ürünler, mobil kanallar ve sosyal ağların çok ötesinde. Servislerinizin gerçek değerini bulmasını sağlayacak en iyi kanalları oluşturmada ekibinize dünyadan yeni yetenekler dahil edebilirsiniz.
Müşteri ve Partner Ekosistemi : Her Müşteri Özeldir
Kurumlar açısından dijital çağa adapte olmanın aşılması gereken en önemli bariyerlerinden biri de müşteri ve partner bazında giderek farklılaşan ve çeşitlenen entegrasyon ihtiyaçlarına cevap verebilir hale gelmektir. Bu da sistem entegrasyonlarını müşteri bazlı gerçekleştirmekten çok bir“platform sağlayıcısı” haline gelmeyi zorunlu hale getiriyor.
Geleneksel yöntemlerle, sadece mobil kanallarla, web üzerinden ya da henüz keşfetmediğiniz yepyeni bir yöntemle iş yapan ya da yapmak isteyen müşterileriniz ve iş ortaklarınız olabilir. Her birinin tam olarak ihtiyacı olan spesifik entegrasyon gereksinimlerini karşılayabilecek bir API platformu ile iş yapış şeklinizi müşterilieriniz, tedarikçileriniz, iş ortaklarınız ve kurum içi departmanlarınız için özelleştirebilir ve dijital hale getirebilirsiniz.
Bu yaklaşımın hem yeni iş modellerinin yaratılmasına öncülük edeceğini hem de kurum içi ve dışı inovasyona öncülük edebileceğini de gözden kaçırmamak gerekir. Amazon CEO’su Jeff Bezos, 2002’de tüm kurum içi yazılımların sadece API’lar ile haberleşmesini zorunlu kıldığı meşhur mailini şöyle bitiriyordu:
“The team must plan and design to be able to expose the interface to developers in the outside world. No exceptions.
Anyone who doesn’t do this will be fired. Thank you; have a nice day!”
Çok nazik görünmeyen bu maildeki API yaklaşımı, Amazon’u bugün bir satış yılı içerisinde 1 milyar dolar ciroya en hızlı ulaşan kurum haline getirdi.

Veri hala ve her zaman en önemli varlığınız

Veri, kurumları ve endüstrileri yeniden şekillendirebilecek kapasiteye sahip. Yazının başında bahsi geçen tüm başarılı örneklerin yaptığı tek şey aslında veriyi doğru kullanmak. Hizmeti başkalarına yaptırırken bu hizmetlere ait veriyi doğru bir şekilde dış dünyaya doğru bir şekilde açmak ve bundan yeni iş modelleri geliştirmek.
Bugün kurumların yaşadığı en büyük zoruklardan biri veriyi iç ve dış dünyaya erişilebilir hale nasıl getirebilecekleri sorusuna cevap bulamamış olmalarıdır. Bu zorluğu aşamamış olmak önemli fırsatları kaçırmalarına ve verilerinin gerçek değerini anlayamamalarına neden olmaktadır.
API’lar kurumsal verinin gerçek potansiyelini yakalayabilmesi, iç ve dış dünya için erişilebilir hale gelmesi için altın anahtar rolü oynayabilmektedir.
Bugün devasa kurumların birçoğu mega fabrikalar ya da fiziksel ürünler üzerine değil kurulu oldukları için değil, verilerini gelir haline dönüştürebildikleri için değerliler. Dijital çağda dönüşümün gerisinde kalmamak için verinizi saklı kaldığı kilitli sandıktan çıkarmalısınız.

API ekonomisi


Figure 1 GLOBAL API MANAGEMENT MARKET

İlerleyen yıllarda çok daha sık duymaya başlayacağımız ama halihazırda içinde yaşadığımız bir ekonomi modeli oluşuyor. Bu model herkesin bildiği ve kullandığı bir hizmeti alıp bambaşka bir iş modeli oluşturarak insanları, mekanları, sistemleri, veriyi birbirine bağlayarak yeni bir dünya ve yeni bir iş modeli, doğal olarak yeni bir ekonomi yaratıyor.
Henüz gerçek değerinin çok aşağısında olan API ekonomisinin şirketlerin mevcut yapısını değiştirecek kadar önemli bir argüman haline gelmesi bekleniyor. Sadece hizmetlerin ve verinin API’lar aracılığıyla dışarı açılması yoluyla platform haline gelmenin oluşturacağı ekonominin yanında kurumların da API ekonomisine dahil olarak birer API tüketicisi haline gelerek maliyetleri çok ciddi biçimde düşürerek API ekonomisine dahil olması kaçınılmaz görünüyor.
API’lar önümüzdeki 10 yılda dijital ekonominin itici gücü haline gelecek. Dijital dönüşümü gerçekleştirmek isteyen her kurum, bu adaptasyonu sağlayarak gerçek potansiyelini açığa çıkarabilir ve bu yeni cazip ekonomi modelinde yerini alabilir.
Bitirken, Dijital Dönüşümde API ekonomisinin önemi için aşağıdaki iki yazıya göz atmanızı ısrarla tavsiye ederim :
Top 10 Things CIOs Need to Know About APIs and the API Economy
https://www.gartner.com/doc/3579034/top–things-cios-need
API economy
https://dupress.deloitte.com/dup-us-en/focus/tech-trends/2015/tech-trends-2015-what-is-api-economy.html
Murat Kalın
MK Yazılım
 

Referanslar

https://www.linkedin.com/pulse/nokia-ceo-ended-his-speech-saying-we-didnt-do-anything-rahul-gupta/https://www.cultofmac.com/299438/finnish-prime-minister-accuses-apple-crashing-countrys-economy/https://www-01.ibm.com/common/ssi/cgi-bin/ssialias?htmlfid=BIW03029USEN&https://www.marketresearchfuture.com/reports/api-management-market-2429https://www.forbes.com/sites/louiscolumbus/2017/01/29/2017-is-quickly-becoming-the-year-of-the-api-economy/#f84b30c6a413

YORUM YAP

Lütfen yorumunu bırak!
Lütfen adını buraya gir